ENERGI OG MILJØ
Lederskifte i Noova Energy Systems
STAVANGER/STOCKHOLM: Etter nesten ti år som største eier og administrerende direktør i Noova Energy Systems har Even Gjesdal valgt å tre til side. Inn kommer Nicklas Molin, en energisk svenske med et tydelig mandat.
– Ambisjonene for Noova Energy Systems har aldri vært større. Bestillingen til vår nye leder er derfor krystallklar. Vi skal øke farten ytterligere og løfte selskapet til et nytt nivå, sier avtroppende CEO i Noova Energy Systems, Even Gjesdal.
For snart ti år siden gikk han inn som eier i Noova Energy Systems. Ti år senere er selskapet forvandlet til et ledende energi- og teknologiselskap. Noova ligger i 2026 an til en omsetning på mellom 1,4 og 1,5 milliarder kroner og har kunder både i Norge, Sverige og Finland. For snart et år siden kom svenske Trill Impact inn som majoritetseier i selskapet.
– Jeg har brukt nesten ti år av livet mitt på å bygge Noova. Vi er i dag et solid selskap med en sunn økonomi og ikke minst de menneskene som skal til for at vi skal lykkes med våre ambisjoner fremover, sier Gjesdal.
Nå har han altså valgt å tre til side, en beslutning som er helt og holdent hans egen. Bak beslutningen ligger en grundig vurdering av hva som skal til for å gi Noova de beste forutsetningene for videre vekst.
– Som én av selskapets største eiere har jeg utelukkende Noovas fremtid og videre utvikling i tankene. For at vi skal lykkes fremover, trengs det en litt annen kompetanse enn den jeg selv besitter. Selv om det gjør litt vondt, har jeg derfor kommet frem til at tiden er moden for å overlate stafettpinnen til noen andre, sier Gjesdal.
Han fortsetter både som en av selskapets største eiere og som aktivt styremedlem
– Jeg beholder med andre ord mitt brennende engasjement for Noova, men går inn i en litt mer tilbaketrukket rolle, sier Gjesdal.
Etter en grundig rekrutteringsprosess falt valget til slutt på svenske Nicklas Molin, som overtar som selskapets administrerende direktør 2. november. Molin er ikke bare en erfaren leder med en imponerende kommersiell merittliste, han har også en solid teknologibakgrunn.
– Han har alt vi trenger for at Noova skal lykkes i de neste etappene av selskapets utvikling, sier Gjesdal.
Molin kommer fra stillingen som salgs- og markedsdirektør i det globale teknologi- og kommunikasjonsselskapet Sinch. Han har vært sentral i utviklingen av Sinch fra en mellomstor oppstartsbedrift til et internasjonalt teknologikonsern med en omsetning på rundt 30 milliarder svenske kroner.
– Noovas utvikling de siste årene er imponerende. Selskapet utfordrer energibransjen, og det sterke teknologifokuset skiller Noova fra de mer tradisjonelle energileverandørene. Selskapet er svært godt rigget for videre vekst, og alt ligger derfor til rette for at vi skal vinne betydelige markedsandeler fremover, sier Molin.
Han forteller at han brukte god tid på å bestemme seg for hvor han ville ta neste etappe i karrieren.
– Jeg vurderte flere alternativer. Det som særlig trigget meg hos Noova, er kombinasjonen av en offensiv teknologisatsing og det sterke bærekraftsfokuset. Dette er verdier og ambisjoner jeg stiller meg bak syv dager i uken. Nå gleder jeg meg til å bli kjent med folkene i Noova. Sammen skal vi løfte selskapet til et nytt nivå og vise at teknologien vår virkelig gjør en forskjell. Gjennom å redusere energiforbruket i stor skala skal vi skape betydelige klimagevinster, sier Molin.