Engasjementet rundt omluft var stort.

VENTILASJON

Samlet bransjen til omluft-workshop

Kan omluft bli en viktig del av fremtidens energieffektive ventilasjon – uten å gå på bekostning av inneklima og arbeidsmiljø? Det var ett av hovedspørsmålene da NemiTek og Recirculate IT inviterte til workshop i Oslo 11. mars.

Publisert Sist oppdatert

Workshopen samlet forskere, myndigheter, leverandører og bransjeaktører for å diskutere erfaringer, utfordringer og kunnskapshull knyttet til bruk av omluft i ventilasjonsanlegg.

Maria Justo Alonso presenterte foreløbige data fra forskningsprosjektet.

Arrangementet er en del av forskningsprosjektet RecirculateIT, som skal undersøke hvordan omluft kan brukes mer fleksibelt for å redusere energibruken i bygg – samtidig som inneklimaet holdes på et trygt nivå.

– Målet er å utvikle og demonstrere ventilasjonsløsninger som sparer energi, men samtidig sikrer god luftkvalitet og et sunt inneklima, sa prosjektleder Maria Justo Alonso fra SINTEF Community i sitt innlegg.

Prosjektet går fra 2024 til 2028 og involverer blant annet SINTEF, NTNU, STAMI, IØT og flere aktører fra ventilasjonsbransjen.

Arbeidsmiljø og helse i fokus

En viktig del av workshopen handlet om hvordan omluft påvirker arbeidsmiljø og helse.

Senioringeniør Ingrid Bakke fra Statens arbeidsmiljøinstitutt (STAMI) presenterte forskning på ventilasjon i ulike typer arbeidsplasser. Hun viste blant annet til studier fra trevareindustrien, hvor omluft allerede brukes i stor grad.

Deltakerene fikk en oppdatering på prosjektet.

Her viser målinger at det ikke nødvendigvis er omluft i seg selv som avgjør luftkvaliteten.

– Et godt ventilasjonsanlegg er viktigere enn om man bruker omluft eller ikke, påpekte Bakke.

Samtidig understreket hun at ulike typer forurensninger, fukt og biologiske faktorer kan påvirke resultatene, og at filtrering og drift av anleggene derfor er avgjørende.

Regelverk og krav

Arbeidstilsynet deltok også på workshopen. Sjefingeniør Anne Marie Lund Eikrem gikk gjennom hvilke krav som gjelder til ventilasjon og inneklima i arbeidslokaler.

Vil du vite mer?

I neste utgave av NemiTek-magasinet får du et dypdykk i de foreløbige resultatene fra forskningsarbeidet i prosjektet. Det vil være tilgjengelig analyser og foreløbige funn fra SINTEF og RecirculateIT. 

Neste utgave av NemiTek-magasinet utgis 29. april.

Arbeidsmiljøloven stiller krav om at inneklimaet skal være fullt forsvarlig ut fra hensynet til arbeidstakernes helse og sikkerhet. Samtidig skiller regelverket mellom ulike typer arbeidsplasser – fra industri til kontorbygg.

Diskusjonen rundt omluft henger tett sammen med hvordan disse kravene skal tolkes i praksis, særlig i bygg hvor energibruken i ventilasjon er høy.

Teknologi og energibruk

Flere av innleggene tok for seg hvordan ny teknologi kan gjøre det mulig å bruke omluft mer kontrollert.

Mads Mysen fra GK presenterte konsepter for smart bruk av omluft, blant annet ved hjelp av sensorer og behovsstyring. Tanken er at ventilasjonsanlegg kan tilpasse forholdet mellom friskluft og omluft etter behov.

Gruppearbeidet i workshopen stimulerte til gode samtaler.

Riktig brukt kan dette bidra til lavere energibruk, bedre termisk komfort og mer fleksibel drift av ventilasjonsanlegg.

Også filtreringsteknologi var et tema på workshopen. Camfil presenterte blant annet løsninger for både partikkel- og gassfiltrering, som kan være avgjørende dersom luft skal resirkuleres.

Representanter fra industrien delte også erfaringer fra bygg hvor omluft allerede brukes i dag.

Blant annet ble det vist eksempler fra bygg med spesielle klimakrav, som museer, arkiver og næringsmiddelindustri, hvor omluft kan bidra til å kontrollere temperatur og fuktighet mer effektivt.

Vil revurdere et omdiskutert begrep

Omluft har i mange år vært et kontroversielt tema i ventilasjonsbransjen. Flere av deltakerne på workshopen pekte på at begrepet i seg selv ofte har fått et negativt rykte.

Samtidig gjør økt fokus på energibruk i bygg at temaet igjen er blitt aktuelt.

Workshopen viste at det fortsatt finnes mange faglige spørsmål knyttet til bruk av omluft – men også at interessen for å utforske mulighetene er stor.

Gjennom Recirculate IT-prosjektet håper forskerne å bidra med mer kunnskap som kan gi et bedre grunnlag for fremtidige løsninger.

Powered by Labrador CMS