VARME
Daikin åpner nytt FOU- senter
Daikin har tatt sitt nye europeiske forsknings- og utviklingssenter (EDC) i bruk i Ghent, Belgia. Investeringen på 140 millioner euro dobler selskapets testkapasitet i Belgia og etablerer Europa som et strategisk knutepunkt for neste generasjons varmepumpeteknologi – utviklet for Europa, i Europa.
Daikin har tatt sitt nye europeiske forsknings- og utviklingssenter (EDC) i bruk i Ghent, Belgia. Investeringen på 140 millioner euro dobler selskapets testkapasitet i Belgia og etablerer Europa som et strategisk knutepunkt for neste generasjons varmepumpeteknologi – utviklet for Europa, i Europa.
EDC er et av Daikins største FoU-sentre globalt. Det er strategisk plassert ved Ghent Universitys Tech Lane Science Park og fungerer som Daikins globale knutepunkt for utvikling av fremtidens varmepumpeteknologier for oppvarming. Her samles talenter for å drive innovasjon innen oppvarming, kjøling og ventilasjon, og for å bidra til å fremskynde overgangen fra fossile brensler til fornybare energikilder.
Senteret står også i spissen for andre FoU-team med fokus på DX-teknologi i Tsjekkia, Tyskland, Italia og Tyrkia, og samarbeider tett med konsernets team for kjøleløsninger i Storbritannia, Spania og Østerrike.
– Investeringen i EDC understreker vår langsiktige forpliktelse til Europa og vår vilje til å spille en aktiv rolle i det grønne skiftet. For norske forbrukere betyr dette en grunnleggende trygghet: De får varmepumper som er skapt og grundig testet for å tåle krevende, norsk klima. For våre installatører innebærer det at de kan tilby et produkt som ikke bare er fremtidssikkert, men også utformet etter europeiske standarder – noe som både forenkler installasjonen og bygger tillit hos kunden, sier Yannik Struyf, Sales & Corporate planning - Daikin Norge.
Varmepumper skreddersydd for det nordiske klimaet
Ved å utvide FoU- og testfasilitetene i Europa kan Daikin enklere, og i større omfang utvikle, optimere og teste varmepumper, slik at de er tilpasset de nordiske behovene og klimaet. Det mest konkrete beviset ligger i testfasilitetene. Ett av de 23 toppmoderne testkamrene kan simulere temperaturer ned til -40°C. Dette er en direkte garanti for at produktene er testet for å tåle selv de hardeste nordiske vintrene og levere stabil varme når det er mest nødvendig.
Samarbeidet med Ghent Universitet innen Internet of Things (IoT) og kunstig intelligens (AI) sikrer tilgang til forskning, kunnskap og talent. Det styrker Daikins innovasjonskraft og evne til å utvikle fremtidens intelligente varmepumpeløsninger. For norske installatører betyr det at varmepumpene blir utviklet spesifikt for europeiske byggestandarder. Samtidig styrker plasseringen av både FoU og produksjon i Europa deres trygghet til å kunne tilby kundene markedets mest robuste og pålitelige varmeløsninger. For den norske forbruker betyr det trygghet for at deres Daikin-varmepumpe er en fremtidssikret løsning, som både er energieffektiv og utviklet med omtanke for miljøet, samt at den er designet og testet for nettopp våre breddegrader.