Nils Kristian Nakstad går av etter 18 år.
Anita Arntzen Enova
PRESSEMELDING
Nils Kristian Nakstad går av som administrerende direktør i Enova
Nils Kristian Nakstad (63) og styret i Enova er enige om at han i løpet av første kvartal 2026 går av som administrerende direktør i Enova, etter 18 år i statsforetaket.
- Nils Kristian har ledet Enova i 18 år, og har gjort en formidabel jobb. Vi er kommet godt i gang med gjeldene avtale med staten ved Klima- og miljødepartementet. Samtidig har vi i styret den siste tiden diskutert de store nye oppgavene som ligger foran oss, og hvilken ledelsesstruktur vi trenger for å løse disse. I fortsettelsen av det, har styret og Nils Kristian blitt enige om at det er riktig med et lederbytte nå, sier styreleder i Enova, Linda Litlekalsøy Aase.
- Jeg er utrolig stolt av Enova, menneskene her og hvordan vi har utviklet virksomheten til å bli et viktig statlig virkemiddel for grønn omstilling av Norge. Det har vært spennende og utfordrende år. Samtidig må toppledere vite når det er riktig å slippe til nye krefter. Når vi har hatt samtaler om fremtiden og ledelsesstrukturen i Enova, har det blitt klart for meg at tiden er inne. Det er selvsagt vemodig å gi fra seg stafettpinnen, men først og fremst er det en stor ære å ha fått lede Enova gjennom 18 år, sier Nakstad.
Styret går nå i gang med en prosess for å finne ny leder for Enova. Nakstad vil fortsette som administrerende direktør til styret i løpet av et par måneder har konstituert en midlertidig leder, og vil etter det være tilgjengelig som rådgiver frem til juli 2026.
For spørsmål ta kontakt med styreleder Linda Litlekalsøy Aase via Enovas talsperson.
Nylige artikler
Anter styrker posisjonen i Trondheim – Rørlegger 1 blir en del av gruppen
Bravida tildelt rørkontrakt ved Rud VGS
AF Energi satser på vann og avløp
Vi fyrer mindre for kråka
Nilan styrker sin tilstedeværelse i Norge gjennom utvidet samarbeid med Ventistål
Mest leste artikler
Slidedrain revolusjonerer gulvsluk med ny SINTEF-godkjenning
Øk prosjektkompetansen din med NemiTeks digitale kurs!
Stor milepæl: Anter styrker Trondheim-satsingen
AF Energi går inn i VA-markedet med stor satsing
Bygger software for VVS