 
        Sweco Norge: Økt omsetning og lønnsomhet
I første kvartal 2025 omsatte rådgiverselskapet Sweco for over én milliard kroner i ett enkelt kvartal for første gang i Norge. Nå er resultatet for andre kvartal klart, og selskapet leverer fortsatt organisk vekst og forbedrer samtidig lønnsomheten sammenlignet med året før.
Sweco Norges driftsinntekter i andre kvartal var 947,1 millioner kroner, mot 956,7 millioner kroner for samme kvartal i fjor. Andre kvartal hadde fire arbeidsdager mindre enn samme periode i 2024, noe som påvirket inntekt og resultat negativt med 56,3 millioner kroner. Driftsresultatet (EBITA) for andre kvartal endte på 65,5 millioner kroner, mot 110,4 millioner kroner i samme kvartal i fjor.
Justert for kalendereffekten økte omsetningen i kvartalet med 4,9 % og driftsresultatet med 11,4 millioner kroner, sammenlignet med samme periode i fjor.
– Jeg er godt fornøyd med at vi fortsetter den organiske veksten i første halvår 2025. Samtidig har vår solide ordrebok sørget for god fart i kvartalet, som gir utslag i et forbedret driftsresultat. Tallene bekrefter vår posisjon, både som en attraktiv arbeidsgiver for de kloke hodene, og som en attraktiv leverandør for våre kunder, sier Rasmus Nord, administrerende direktør i Sweco Norge.
Selskapet viser til høy etterspørsel innen forsvar, energi og kritisk infrastruktur:
– I Sweco Norge har vi et godt fundament i et marked som fortsatt er krevende innen noen områder og i en tid med urolighet rundt oss. Vår rolle som rådgivende arkitekter og ingeniører er helt sentral i en tid med viktige samfunnsoppdrag som må løses. Vi opplever høy etterspørsel innen forsvar, energi og kritisk infrastruktur. Samtidig håper vi at optimismen i privat byggsektor som kom i kjølvannet av rentekuttet i juni, materialiseres i form av økt aktivitet over sommeren, sier Nord.
Sweco Group, som har virksomhet i 15 land i Europa, omsatte for 7 834 millioner svenske kroner, sammenlignet med 8 077 millioner svenske kroner i andre kvartal 2024. EBITA endte på 750 millioner svenske kroner, sammenlignet med 794 millioner svenske kroner i andre kvartal 2024. Justert for kalendereffekten økte resultatet med 15 prosent, det vil si 115 millioner svenske kroner. Andre kvartal 2025 har 11 færre arbeidstimer enn Q2 2024.
 
     
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                             
                             
                             
                             
                             
                             
         
         
         
         
         
        
Nylige artikler
Befaring av verdens nordligste BREEAM Outstanding-bygg
Økt omsetning og resultat for Sweco
Lønnsom forskning på varmepumper
Bli med bak scenen på Bergensk VVS-dag
Vellykket bransjetreff for kvinner i Trøndelag
Mest leste artikler
Nye nasjonale klimadata
Sikre hjemmet ditt med Waterstops smarte lekkasjebrett!
(+) Gjennomsiktige solceller kan bli billigere og tryggere
Sparte over 1000 arbeidstimer med prefabrikkerte rør
Bravida Norge imponerer: Stabil margin i tøft marked!