Aeron har også levert kjølesystemer til ladestasjonene for Norleds elektriske ferjer.
AF Gruppen
Tildelt havvindkontrakt verdt over 500 millioner kroner
Aeron, et selskap i AF Gruppen, er tildelt en EPCi-kontrakt for leveranse av komplette ventilasjons- og kjølesystemer til et 2GW havvindsprosjekt.
Havvindsprosjektet er en del av et stort utbyggingsprosjekt i regi av det nederlandske, statseide selskapet TenneT. Prosjektet skal produsere strøm til husstander i Tyskland og Nederland.
Avtalen med Aeron har en verdi som overstiger MNOK 500 ekskl. mva.
Det skriver AF Gruppen i en pressemelding.
Aeron skal levere detalj-engineering, design, prosjektering, innkjøp og sammenstilling av ventilasjons- og kjølesystemer til 2GW prosjektene, BalWin4 & LanWin1, som vil gi grønn vindkraft fra Nordsjøen til cirka fem millioner husstander. Kontrakten er tildelt av en anerkjent internasjonal EPC-leverandør på vegne av TenneT for utbyggingen.
Utsteder av kontrakten er en ledende global leverandør av ingeniør- og konstruksjonsløsninger til energiindustrien.
– Vi er stolte over å ha blitt tildelt denne viktige kontrakten innen offshore vind. Kontrakten markerer et betydelig skritt fremover i vår satsning på fornybar energi, og vi ser frem til å samarbeide med vår kunde og partnere for å sikre vellykket gjennomføring av prosjektet, sier Amund Tøftum, konsernsjef i AF Gruppen.
Prosjektering starter umiddelbart og utstyret vil leveres i 2025 og 2026. I etterkant av leveransene fra Aeron vil systemene monteres på plattformene ved verftet før installering og ferdigstillelse offshore i 2029-2030. Aeron skal også levere service- og vedlikeholdstjenester frem til 2034.
Nylige artikler
Kostnadsvekst og sterk konkurranse
Workshop: Hvordan kan intelligent bruk av omluft revolusjonere ventilasjon i bygg?
Nordnorske VVS-dager 2026: Fag, marked og nettverk – samlet i Harstad
Den bøllete pianisten
Energima Gruppen vokser i Bergen med oppkjøp av KM Ventilasjon
Mest leste artikler
Jon-Viking Thunes er død
Oppdag fremtidens ventilasjon med RecirculateIT!
– Mer sannsynlig at vi er over det verste
En uforglemmelig kveld med quiz og latter i Trondheim
Rørkjøp styrker bransjen: Samarbeid gir vekst og verdi